Kurzajki (brodawki)

Zmiany skórne typowe dla dzieci i osób młodych, ale zdarzające się również w wieku dojrzałym wywołane przez wirus, który przedostał się do skóry. Brodawki są rzadko bolesne, zwykle bardzo oporne na leczenie.

Występowanie:

Infekcja najczęściej w warunkach skóry nadpotliwej lub intensywnie rozmiękczonej (basen). We wszystkich miejscach stopy, ale preferowane obszary nieobciążone lub mocno umięśnione (wówczas bolesne!).

Zapobieganie:

Poprawa immunologii organizmu, unikanie warunków sprzyjających infekcjom: wilgotnego środowiska, basenu (posiadanie własnego preparatu dezynfekcyjnego).

Leczenie:

W wypadku choroby wirusowej na stopie nie stosuje się działań inwazyjnych, podobnie, jak nie usuwa się opryszczki operacyjnie; zwyciężenie wirusa polega na stworzeniu mu środowiska, które nie sprzyja jego przetrwaniu.

Zabiegi w gabinecie:

Warunkiem terapii – prawidłowe rozpoznanie i diagnoza różnicowa: co najmniej dwa rodzaje odcisków mylone są (również przez lekarzy!) z brodawkami wirusowymi.

Usuwanie brodawek:

Polega ono na nakładaniu na brodawki odpowiednio do rozpoznania dobranego środka farmakologicznego, którego działanie doprowadzi do odrzucenia zainfekowanych wirusem komórek skóry. Do uzyskania tej sytuacji potrzeba na ogół od 3 do 12 zabiegów.

UWAGA!

Leczenie brodawek wymaga bezwzględnej dyscypliny i całkowitej współpracy pacjenta!

Zabiegi > Problemy skórne > Kurzajki (brodawki)

Strona Główna